X
تبلیغات
زولا

وبلاگ تخصصی دنیای اتومبیل

وبلاگ تخصصی ماشین های اسپورت و اخبار روز دنیای اتوموبیل.

تفاوت سوپر شارژر با توربو شارژر ها درچیست؟

شاید تاکنون برای بسیاری از شما خودرودوستان این سوال پیش آمده باشد که تفاوت میان پیشرانه های سوپرشارژ با توربوشارژ چیست؟ و یا به طور کلی چه تفاوتی میان سازوکار سیستم های توربو با سوپرشارژرها وجود دارد؛ به همین دلیل با وجود آن که در مجلات مختلف بارها به این موضوع پرداخته شده است، در این بخش تصمیم گرفتیم تا به اختصار به بیان تفاوت میان این دو سیستم در افزایش قدرت پیشرانه خودروها بپردازیم.

برای شروع بهتر است ابتدا به بیان شباهت های میان این دو سیستم بپردازیم. هر دو سیستم توربوشارژر و سوپرشارژر به طور کلی به عنوان "سیستم های القای تحت فشار " یا همان پرخوران ها شناخته می شوند. این سیستم ها در واقع جریان هوای ورودی به داخل پیشرانه را فشرده می سازند. مزیت فشرده سازی هوا در این است که هوای بیشتری از نظر تعداد مولکول می تواند وارد سیلندر شود که خود به معنی ورود بیش تر بنزین به داخل سیلندر نیز هست؛ در نتیجه از هر احتراق توان بیش تری را می توان دریافت کرد. به همین دلیل است که پیشرانه های توربو و سوپرشارژ قدرت بیشتری در مقایسه با همان موتور در حالت استاندارد تولید می کنند. افزایش فشار معمول سوپرشارژرها و توربوشارژرها بین 0.4 تا 0.5 اتمسفر است و از آن جا که فشار هوادر سطح دریا برابر با یک اتمسفر است می توان مشاهده کرد که این سیستم ها باعث خواهند شد تا نزدیک به 50 درصد هوای بیشتری به داخل پیشرانه کشیده شود! با این توضیح شاید انتظارافزایش 50 درصدی قدرت موتور را نیز داشته باشید اما چنین نیست و بازدهی این نوع سیستم ها معمولا بین 30 تا 40 درصد است. پس از شباهت های این دو سیستم، اصلی ترین تفاوت میان سوپرشارژرها و توربوشارژرها را می توان منبع تغذیه آن ها بیان کرد. به بیان بهتر در این سیستم ها چیزی باید انرژی لازم برای به کار افتادن کمپرسور هوا را تامین کند. در سوپرشارژرها یک تسمه وجود دارد که مستقیما به پیشرانه متصل است و انرژی را دقیقا همان طور که پمپ آب و یا ژنراتور خودرو به دست می آورد از پیشرانه می گیرد، در حالی که در توربوشارژرها انرژی لازم برای چرخیدن توربوشارژر، از جریان گازهای خروجی تامین می شود، بدین صورت که گاز اگزوز به داخل توربین دمیده می شود که وظیفه چرخاندن کمپرسور را بر عهده دارد.
هر یک از این سیستم ها مزیت ها و معایب خود را دارند. به صورت تئوری و بر روی کاغذ، توربوشارژرها بسیار اقتصادی تر به نظر می رسند، چرا که از انرژی تلف شده گازهای خروجی اگزوز به عنوان منبع انرژی خود استفاده می کنند. اما در سوی دیگر توربوشارژرها یک فشار پشتی نیز در سیستم اگزوز تولید می کنند که در نتیجه تمایل به تولید فشار کم تری در دورهای پایین موتور دارند و برای دسترسی به بالاترین توان آن ها باید در دورهای بالای موتور رانندگی کرد.(البته شرکت های مختلف تدابیر مختلفی برای بهبود این مساله اندیشیده اند.) سوپرشارژرها نصب و راه اندازی آسان تری هم دارند اما معمولا گران قیمت تر از سیستم های توربو هستند.
goldenroad.blogsky.com
تاریخ ارسال: جمعه 28 اسفند 1394 ساعت 15:23 | نویسنده: ABOLFAZL | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.